Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the acf domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home1/komoraceleritas/public_html/wp-includes/functions.php on line 6131

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the polylang domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home1/komoraceleritas/public_html/wp-includes/functions.php on line 6131
Подручна привредна комора Бања Лука | Из ППКБЛ за Глас Српске, мултилатерална компензација је веома добар облик измирења унутрашњих обавеза привреде и институција

Из ППКБЛ за Глас Српске, мултилатерална компензација је веома добар облик измирења унутрашњих обавеза привреде и институција

Због високих каматних стопа и кризе у коју је запала домаћа привреда, предузећа из Српске и ФБиХ посегла су ове године за пребијањем дуговања у већој мјери у односу на лани па је тако у три рунде компензовано више од 75 милиона КМ.

Према прелиминарним резултатима објављеним на интернет страници Бањалучке берзе, у трећој овогодишњој рунди компаније и јавне институције, установе и локалне заједнице пребиле су 19,4 милиона марака обавеза и потраживања, док су у претходној компензована 29,2 милиона КМ, за 2,4 милиона више у односу на прву.

Директор Бањалучке берзе Милан Божић истакао је за “Глас Српске” да пословни субјекти све више препознају значај мултилатералне компензације, која је одлична шанса за повећање ликвидности, посебно у периоду кризе.

– Оно што нас посебно радује јесте да у посљедње вријеме имамо и доста учесника из ФБиХ, неколико стотина њих, који су препознали да је овај начин погодан да се измире обавезе уз истовремену наплату потраживања – казао је Божић.

Додао је да је претходних година била већа привредна ликвидност и једноставније су се добијали кредити, због чега су се фирме мање ослањале на мултилатералну компензацију.

Пребијање обавеза и потраживања, казао је Божић, биће далеко лакше и једноставније увођењем електронског акцептног налога, који је Влада Републике Српске у форми нацрта усвојила прошле године.

– У наредном периоду би требало да се ради на изради конкретних рјешења. Тај инструмент би донио велике предности за предузећа, јер би електронске мјенице могле послужити као средство плаћања – објаснио је Божић.

Предсједник Подручне привредне коморе Бањалука Горан Рачић истакао је да компензовани износи, иако су повећани, нису ни близу оних који би требало да буду.

– Потенцијали за компензације су много већи него што су садашњи износи, који се пребијају, јер велики број привредника још није препознао и не прати оно што се дешава у мултилатералној компензацији. И то је један од разлога због чега компензовани износи не прелазе 30 милиона КМ – казао је Рачић.

Према ријечима економисте Александра Љубоје, на одлуку великог броја пословних субјеката да учествују у мултилатералној компензацији одиграла је неизвјесност и жеља да се у овим тешким временима дође до ликвидних средстава путем директног плаћања.

– Мултилатерална компензација је заиста веома добар облик измирења унутрашњих обавеза привреде и институција. И једноставно сада долазимо до тога да се повећава обим пословања у новчаним волуменима, али не и када је ријеч о роби и услугама – казао је Љубоја.

Додао је да је привремени период био када је било неопходно што више ликвидних средстава, која се сада појављују и банке реагују на неки адекватнији начин.

– У овом моменту то је сасвим природно, чак могу рећи да није задовољавајући ниво. То би требало да буде много више да би били убрзани сви унутрашњи токови новца и привреде – истакао је Љубоја.

Привредници и јавни сектор у Српској до ове године пребили су 1,19 милијарди марака обавеза и потраживања захваљујући мултилатералној компензацији, која је први пут одржана 2015. године. За ову годину су преостале још три рунде, а биће одржане у августу, октобру и децембру.

ГЛАС СРПСКЕ

+