acf domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home1/komoraceleritas/public_html/wp-includes/functions.php on line 6131polylang domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home1/komoraceleritas/public_html/wp-includes/functions.php on line 6131Током посјете, одржани су и Б2Б разговори који су пружили прилику за директан контакт између привредника из Бањалучке регије и Сомбора. Овакви сусрети су од изузетног значаја за јачање пословних веза и промоцију привредне сарадње између различитих региона.
Надамо се да ће ова посјета резултирати успостављањем дугорочних пословних веза и сарадње између привредника из Српске и Србије. Овакви сусрети су од изузетног значаја за јачање пословних веза и промоцију привредне сарадње између различитих региона.
Више информација можете пронаћи у позиву на сљедећем линку.
]]>У просторијама Подручне привредне коморе Бањалука, одржан је састанак на тему нелојалне и нелегалне конкуренције пружалаца услуга изнајмљивања возила. Поред министра трговине и туризма у Влади Републике Српске Дениса Шулића, предсједника Подручне привредне коморе Бањалука, Горана Рачића, представника инспектората, те представника привредних друштава из поменутог ресора, састанку је присуствовао и Драгослав Михајловић, секретар Удружења саобраћаја и веза у Привредној комори Републике Српске. Михајловић је од присутног руководства затражио рјешење или измјену закона за особе које раде у сивој и црној зони, када је у питању област изнајмљивање возила (rent a car).
Денис Шулић, министар трговине и туризма РС, истакао је да ће се наставити разговарати о томе како да се сузбије сива зона која постоји у рентакар агенцијама, јер су оне један од саставних стубова туристичке понуде у Српској.
Додао је да је реалан број пружаоца услуга изнајмљивања возила и 10 пута већи од броја регистрованих агенција, које послују по закону и правилницима који регулишу ту област.
Предсједник Подручне привредне коморе Бањалука Горан Рачић, нагласио је да је већ одлучено да буде формиран одбор за заштиту интереса пружаоца услуга изнајмљивања возила, те да је на јучерашњој сједници Управног одбора Подручне привредне коморе Бањалука донесена одлука о формирању Одбора за Рент а Цар. Он је додао да ће, заједно са Министарством трговине и туризма и Министарством саобраћаја и веза Српске, настојати да регулишу ту област како би пружаоци услуга изнајмљивања возила имали позитиван амбијент у раду.
]]>Према прелиминарним резултатима објављеним на интернет страници Бањалучке берзе, у трећој овогодишњој рунди компаније и јавне институције, установе и локалне заједнице пребиле су 19,4 милиона марака обавеза и потраживања, док су у претходној компензована 29,2 милиона КМ, за 2,4 милиона више у односу на прву.
Директор Бањалучке берзе Милан Божић истакао је за “Глас Српске” да пословни субјекти све више препознају значај мултилатералне компензације, која је одлична шанса за повећање ликвидности, посебно у периоду кризе.
– Оно што нас посебно радује јесте да у посљедње вријеме имамо и доста учесника из ФБиХ, неколико стотина њих, који су препознали да је овај начин погодан да се измире обавезе уз истовремену наплату потраживања – казао је Божић.
Додао је да је претходних година била већа привредна ликвидност и једноставније су се добијали кредити, због чега су се фирме мање ослањале на мултилатералну компензацију.
Пребијање обавеза и потраживања, казао је Божић, биће далеко лакше и једноставније увођењем електронског акцептног налога, који је Влада Републике Српске у форми нацрта усвојила прошле године.
– У наредном периоду би требало да се ради на изради конкретних рјешења. Тај инструмент би донио велике предности за предузећа, јер би електронске мјенице могле послужити као средство плаћања – објаснио је Божић.
Предсједник Подручне привредне коморе Бањалука Горан Рачић истакао је да компензовани износи, иако су повећани, нису ни близу оних који би требало да буду.
– Потенцијали за компензације су много већи него што су садашњи износи, који се пребијају, јер велики број привредника још није препознао и не прати оно што се дешава у мултилатералној компензацији. И то је један од разлога због чега компензовани износи не прелазе 30 милиона КМ – казао је Рачић.
Према ријечима економисте Александра Љубоје, на одлуку великог броја пословних субјеката да учествују у мултилатералној компензацији одиграла је неизвјесност и жеља да се у овим тешким временима дође до ликвидних средстава путем директног плаћања.
– Мултилатерална компензација је заиста веома добар облик измирења унутрашњих обавеза привреде и институција. И једноставно сада долазимо до тога да се повећава обим пословања у новчаним волуменима, али не и када је ријеч о роби и услугама – казао је Љубоја.
Додао је да је привремени период био када је било неопходно што више ликвидних средстава, која се сада појављују и банке реагују на неки адекватнији начин.
– У овом моменту то је сасвим природно, чак могу рећи да није задовољавајући ниво. То би требало да буде много више да би били убрзани сви унутрашњи токови новца и привреде – истакао је Љубоја.
Привредници и јавни сектор у Српској до ове године пребили су 1,19 милијарди марака обавеза и потраживања захваљујући мултилатералној компензацији, која је први пут одржана 2015. године. За ову годину су преостале још три рунде, а биће одржане у августу, октобру и децембру.
ГЛАС СРПСКЕ
]]>Разлог је тај што сезонски радници одлазе на рад у друге државе, што постаје права мука за домаће привреднике који остају без радне снаге.
Горан Рачић, предсједник Подручне Привредне коморе регије Бањалука, за АТВ је рекао да су препознали интерес да се област сезонског запошљавања радника уреди на простору Републике Српске.
„Упутили смо иницијативу Министарству пољопривреде које прати највише сезонских дјелатности, Министарству рада као надлежном министарству и Влади Републике Српске. Нажалост, закон прошле године није донесен у Народној скупштини, па смо ове године ту тему поново актуелизовали и тражимо од Владе Српске да се та област уреди законом“, изјавио је Рачић за АТВ јутро.
Циљ закона јесте да се сезонски послови, за које недостаје радника и који су претходних година били углавном на црно, да се уреде. Слични закони постоје у региону, те Рачић истиче да би било добро да се та област законски уреди и у Српској.
„На тај начин би помогли послодавцима да квалитетно организују послове јер они су у овом моменту суочени са недостатком сезонских радника . Са друге стране, и радници које ангажују нису превише одговорни, данас се појаве на послу па их нема два, три дана, и никада не можете знати шта можете од њих очекивати. Ако их пријавите по постојећем законодавству, онда према њима и према држави имате огромне трошкове,а са друге стране, имате и њихову одговорност“, рекао је Рачић.
Закон о сезонском запошљавању радника функционише тако што се на дневном нивоу пријављују радници и за њих се плаћа збирна стопа пореза и доприноса на дневном нивоу.
„Тако у Србији функционише тај закон, гдје је збирна стопа по једном раднику отприлике шест КМ. Они радници који вам се појаве на послу, ви њих пријавите и платите за њих збирну стопу доприноса, независно од плате, односно дневнице, коју су они тај дан имали. на тај начин је данас та област уређена и данас у Србији нема радника у сезонским дјелатностима који ради на црно, јер је то интерес и послодаваца и радника“, изјавио је предсједник Подручне Привредне коморе регије Бањалука.
Рачић каже да су са премијером Српске Радованом Вишковићем разговарали на ту тему те да је он подржао иницијативу. Он је рекао да ће учинити све да у најкраћем могућем року тај закон буде на дневном реду Владе, а самим тим и на сједници Народне скупштине Републике Српске.
Извор: АТВ Бања Лука
]]>Обука је намијењена руководиоцима који хоће да унаприједе своја знања јер у данашњем пословном свијету подложном сталним промјенама само врхунске лидершип вјештине су оно што прави разлику између менаџера и врхунских лидера.
Управо зато је овај семинар припремљен тако да вас упозна са вјештинама и алатима потребним за изградњу резилијентних, адаптивних и иновативних тимова и лидера спремних да се суоче са савременим изазовима пословања.
Нaучитe кaкo дa дуплирaтe aнгaжoвaнoст вaших сaрaдникa користећи следеће технике и вјештине:
„Еlitе Аcаdеmy Bаlkаns“ и њихови предавачи имају европске рецепте за рад са људима, спремни су за нове изазове, користе најнапредније технологије за тестирање компанија и људи како би исправили уочене проблеме и недостатке у функционисању компаније
Предавачи:
1. Миша Павићевић,CEO „Еlitе Аcаdеmy Bаlkаns Beogard“, са више од 20 година искуства у вођењу страних компанија на Балкану, у сектору инвестиција, менаџмента, подршке страним инвестицијама на Балкану, те раду са преко 100 компанија у Швајцарској, Италији и на Балкану.
2. Јасмин Хасанчевић, директор „ICC“ Тузла и партнер „Еlitе Аcаdеmy BiH“, сa 22 гoдинe искуствa у oблaсти корпоративног управљања, посједује више ЕУ сертификата за комерцијалне вјештине и управљање људским ресурси.
ПРОГРАМ СЕМИНАРА
09.45 – 10.00 Регистрација учесника
10.00 – 10.10 Поздравна ријеч / Горан Рачић, Предсједник ППК БЛ
10.10 – 11.00 Кaрaктeристикe личнoсти Миша Павићевић
11.00 – 12.00 Изградња мултифункционалних тимова Јасмин Хасанчевић
12.00 – 12.15 Кафе пауза
12.15 – 13:30 Врхунски лидершип и како мотивисати своје сараднике Миша Павичевић
13:30 – 14.00 Панел дискусија ( питања и одговори) Предавачи и учесници
Полазници добивају сертификат о учешћу на радионици.
Пријавити се требате до 27.03.2024. путем линка: ПРИЈАВА
Напомена: Семинар је бесплатан за учеснике семинара, што су омогућили организатори догађаја, Подручна привредна комора Бања Лука и „Еlitе Аcаdеmy Bаlkаns“ из Београда.
]]>Разговарали су са руководством Коморе о могућностима сарадње између регије Бања Лука и Сомбора. Током састанка договорена је посјета Комори Сомбор у јуну ове године, када ће делегација привредника из регије Бања Лука посјетити Сомбор. У склопу ове посјете планирано је организовање B2B састанака привредника, с циљем остваривања могуће сарадње и унапређења пословних веза између двије регије.
Ова иницијатива представља важан корак ка јачању економских веза и сарадње између привредника из Бања Луке и Сомбора. Очекује се да ће B2B састанци омогућити директне контакте и отварање нових пословних прилика, те додатно учврстити партнерства која могу доприниети развоју привреде у обје регије.


Партнер сајма је Европска Унија.
Отварању сајма су присуствовали министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске, Саво Минић, предсједник Привредне коморе Републике Српске, Перо Ћорић, и генерални секретар Подручне привредне коморе Бања Лука, Александар Љубоја а делегација предвођена предсједником Владе Србије, Вучевићем, посјетила је штанд ПКРС. Пољопривредни сајам у Новом Саду већ више од девет деценија привлачи појединце, привредне, пословне, политичке делегације и ствара креативан амбијент за нове подухвате. Модерним концептом новосадски Пољопривредни сајам подстиче међудржавну и привредну сарадњу, интегрише унапређење знања, производње и развој науке.
Привредна комора Републике Српске је и ове године у сарадњи са са Спољнотрговинском комором БиХ, те уз подршку Министарства спољне трговине и економских односа БиХ и Министарства пољопривреде, шумарства и водопивреде РС, организовала заједнички наступ домаћих привредника. На штанду од 100 квадратних метара директно се представља 8 привредних друштава из области пољопривредне и прехрамбене индустрије, а бројна привредна друштва це бити каталошки представљена .
У оквиру сајма, као и претходних година, очекује се велики број пратећих стручних садржаја, билатералних сусрета и др.
Сајам је медијски изузетно добро пропраћен
]]>Konferencija predstavlja izvanrednu platformu koja pruža mogućnost razmjene iskustava uz praćenje inspirativnog programa koji uključuje, ne samo teme infrastrukture i nekretnina, već i ekonomije, trgovine i investicija u Republici Srbiji i regionu.
U okviru Konferencije održana je panel diskusija pod nazivom „Tržište nekretnina iz perspektive predstavnika Privrednih komora“. Učesnici su podijelili svoja zapažanja u oblasti industrijskih nekretnina u slobodnim zonama, industrijskim parkovima te uopšteno o trendu razvoja tržišta industrijskih nekretnina u svijetu, a uporedu sa tržištem u Srbiji i regionu.
Učesnici na panelu, pored predsjednika Područne privredne komore Banjaluka, Gorana Račića, bili su još i predsjednik Grčko-srpske privedne komore, Kostas Georgakos, viceguverner Regiona centralne Makedonije sa sedištem u Solunu, Branislav Prelević, predsjednik Okružne privredne komore Pirot, Dragan Kostić te predsednik Privredne komore Vojvodina, Boško Vučurević.
Pokrovitelji konferencije su Društvo procjenitelja Srbije, Savjet stranih investitora, Nacionalno udruženje procjenitelja Srbije, Savjet zelene gradnje Srbije, Udruženje samostalnih sudskih vještaka i procjenitelja i Klaster nekretnine.
]]>